Wyniki badań w zakresie poziomu sprawności fizycznej i aktywności ruchowej dzieci i młodzieży w Polsce są alarmujące. Od lat systematycznie spada poziom sprawności fizycznej i aktywności ruchowej, wzrost otyłości, niewłaściwy styl życia i odżywiania oraz znaczna liczba uczniów niećwiczących na lekcjach wychowania fizycznego. Wszystko to skłoniło Ministerstwo Sportu i Turystki przy udziale Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej do podjęcia działań zmierzających do zahamowania tych negatywnych tendencji występujących wśród młodego pokolenia Polaków.
Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas w liście skierowanym do uczniów, nauczycieli i rodziców z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego, ogłosiła rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu. Inicjatywa ta ma zachęcić szkoły do organizowania różnorodnych działań w zakresie aktywności ruchowej, a uczniów do systematycznego uczestnictwa w lekcjach wychowania fizycznego i współzawodnictwa sportowego.
Centrum Edukacji Obywatelskiej przy współpracy Ministerstwo Sportu i Turystyki w osobie minister Joanny Muchy opracowało ogólnopolski program „WF z klasą” skierowany do szkół na wszystkich poziomach edukacji.
Główny cel programu to zwiększenie aktywności ruchowej dzieci i młodzieży na lekcjach wychowania fizycznego i na innych zajęciach sportowo-rekreacyjnych organizowanych w szkole i w środowisku lokalnym. Kluczową rolę w programie zajmują nauczyciele wychowania fizycznego, bo to przede wszystkim od nich zależy, czy lekcje w szkole będę ciekawe, zróżnicowane, bliższe zainteresowaniom i oczekiwaniom uczniów.
Nie mniej ważne miejsce w programie mają rodzice, których troska o prawidłowy rozwój intelektualny dziecka nie może przesłaniać prawidłowego rozwoju fizycznego.
Szkoły uczestniczące w programie będą miały określone zadania do wykonania mające na celu m.in.; poprawę frekwencji na lekcjach w-f, zainicjowanie atrakcyjnych zajęć pozalekcyjnych, zachęcenie do większej aktywności uczniów mniej uzdolnionych sportowo, zmianę sposobu oceniania/ ocenianie kształtujące z naciskiem na wysiłek i postęp/, wypracowanie pomysłów na zdrowe odżywianie.
Centrum Edukacji Obywatelskiej koordynuje prace szkół i zapewnia nauczycielom dostęp do materiałów opracowanych przez ekspertów, scenariuszy lekcji i poradników. Nauczyciele uczestniczący w programie, we współpracy z ekspertami i metodykami tworzą internetowy zbiór Dobrych Praktyk WF. W wymianie informacji i pomysłów ważną role będą odgrywały blogi nauczycielskie, na których szkoły będą opisywały swoje działania i wymieniały się doświadczeniami. Każda szkoła zgłoszona do programu jest zobowiązana do założenia takiego blogu.
Zespół Szkół Publicznych w Bystrzycy Starej zgłosił się i został zarejestrowany w programie a nauczyciele wychowania fizycznego pani JoalantaKonieczna-Rapa i Ireneusz Rapa uczestniczyli w konferencji w Warszawie, inaugurującej program, w obecności Minister Sportu i Turystyki Joanny Muchy oraz minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas.