19 kwietnia 2020 roku obchodziliśmy 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Żonkil stał się symbolem pamięci, szacunku i nadziei. Związany jest z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznicę powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Akcji przyświeca hasło „ Łączy nas pamięć”.
Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”. W obchody rocznicy zaangażowali się uczniowie klas VIA, VIIIA i VIIIB .W programie uroczystości znalazło się m.in. czytanie przez Ambasadorkę akcji Żonkile, Barbarę Kurdej-Szatan fragmentów książek "Arka Czasu – czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz" Marcina Szczygielskiego oraz "Pan Apoteker" Katarzyny Ryrych. Klasy VIII obejrzały film "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943". Film opowiada o sytuacji Żydów w przedwojennej stolicy, przebiegu powstania oraz pokazuje współcześnie istniejące miejsca upamiętniające wydarzenia w getcie warszawskim. Wykorzystano w nim wcześniej niepublikowane, archiwalne materiały z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation, Filmoteki Narodowej oraz animacje Łukasza Rusinka. Projekcji filmu towarzyszy wstęp oraz komentarz historyka i edukatora Muzeum POLIN Piotra Kowalika.
Szkoła w Bystrzycy Starej za upamiętnienie 77.rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim otrzymała pamiątkowy dyplom.
A.Paszkiewicz