Czy dopalacze, narkotyki i napoje energetyzujące są przejściową modą, czy realnym zagrożeniem? W niezwykłej debacie profilaktycznej ODPAL MYŚLENIE, NIE WCHODŹ W UZALEŻNIENIE, która odbyła się 8 lutego 2023 r., zastanawiali się uczniowie klas 7. i 8. Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Bystrzycy Starej.
Znaleźć odpowiedź na to pytanie pomagali młodzieży zaproszeni specjaliści: Ewa Cichocka – kierownik II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej do Wykonywania Orzeczeń w Sprawach Rodzinnych i Nieletnich, Justyna Syroka – ekspert wojewódzki ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Renata Trzaskowska-Misztal z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, Magdalena Gąbka – pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bychawie, alpinistka, biegaczka, Agnieszka Piotrowska – specjalista psychoterapii uzależnień, pracownik Szpitala Neuropsychiatrycznego im. M. Kaczyńskiego w Lublinie oraz asp. szt. Irmina Łakota i Elżbieta Konowałek z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.
Debatę poprzedziła projekcja filmu profilaktycznego.
W trakcie spotkania goście wyjaśnili, na czym polegają zagrożenia wynikające z zażywania dopalaczy zarówno w aspekcie zdrowotnym jak i prawnym. Młodzież dowiedziała się, w jakiej postaci sprzedawane są dopalacze. Ponadto specjaliści uświadomili młodym ludziom, czym jest zatrucie narkotykowe i jak zachowują się osoby po zażyciu substancji psychoaktywnych. Przedstawili też skutki, jakie może wywołać spożywanie napojów energetyzujących. Doskonałym uzupełnieniem przywołanych przez specjalistów danych naukowych były historie opowiadające o autentycznych wydarzeniach i ludziach, z którymi zetknęli się oni w swojej pracy zawodowej. To właśnie one zrobiły największe wrażenie na uczestnikach spotkania. Młodzież mogła usłyszeć, jakie są korzyści wynikające ze zdrowego trybu życia, zdrowego odżywiania i posiadania pasji. Dzięki debacie nasi uczniowie już wiedzą, jakich zachowań unikać, jak ważna jest asertywność i gdzie mogą szukać pomocy.
Podsumowaniem spotkania profilaktycznego stały się wypracowane i odczytane przez młodzież wnioski.
Przesłaniem naszej debaty niech będzie myśl: by to, o czym mówiono, nie stało się legendą, a było przestrogą. Gdyż jest druga strona napojów energetyzujących, ta ciemna - mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka, zaś po zażyciu narkotyków i dopalaczy umierają ludzie!
Hałabis-Ożga