Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
Konstytucja 3 maja stała się jednym z fundamentów polskiej państwowości, a rocznica jej uchwalenia zawsze była okazją do manifestowania patriotyzmu i tożsamości narodowej - zarówno w czasach wolnej Polski, jak i w czasach zniewolenia. Już 5 maja 1791 r. Sejm Czteroletni podjął uchwałę o wzniesieniu Świątyni Najwyższej Opatrzności jako wyrazu dziękczynienia za ustanowienie konstytucji, a dzień 3 maja stał się świętem. W pierwszą rocznicę uchwały Sejmu Wielkiego, 3 maja 1792 r. posłowie wmurowali kamień węgielny pod budowę świątyni. Tragiczne losy Polski w kolejnych dwóch stuleciach spowodowały, że wola ówczesnych parlamentarzystów ziściła się dopiero na naszych oczach, w postaci Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.
Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w 1919 r. Podczas II wojny światowej zostało zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich. Zakazane było również w PRL. Od 1990 r. ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.
3 Maja obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Święto to zostało ustanowione w 1923 roku. Od czasu potopu szwedzkiego w 1655 roku Polacy niezmiennie oddają cześć cudownemu obrazowi i Maryi jako Królowej Polski. 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej odbyła się wielka uroczystość. Król Jan Kazimierz, podczas specjalnej Mszy św., złożył swoją koronę i berło u stóp obrazu Maryi i ogłosił ją Królową Korony Polskiej. W trzechsetną rocznicę ślubów, 26 sierpnia 1956 r. około miliona wiernych na Jasnej Górze złożyło Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.
Konstytucja z 1791 r. stała się symbolem wolnościowych i demokratycznych dążeń narodu. W historii Polski zapisała się jako wielkie wydarzenie oraz doniosłe dzieło polityczne i prawodawcze. Była ukoronowaniem polskiego oświecenia - jego najwybitniejszym dziełem.
A. Paszkiewicz, Ł.Kowalski, J. Teter , M. Spozowska - Wąsik