Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, kultury, niepodległości, w 100-lecie urodzin, ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Jest on, obok Tadeusza Gajcego najwybitniejszym przedstawicielem poetów pokolenia Kolumbów- pokolenia, które swoje życie poświęciło Ojczyźnie.
Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku w Warszawie. Od wczesnej młodości wyróżniał się niezwykłym talentem literackim i plastycznym. Pierwsze swoje utwory napisał już w czasie nauki w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Jego kolegami z klasy byli bohaterowie „Kamieni na Szaniec”: Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy” i Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”. Wartości patriotyczne przekazano mu w domu rodzinnym oraz w słynnej 23 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej „Pomarańczarni”.
Krzysztof Kamil Baczyński zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jako żołnierz Armii Krajowej służył w dwóch harcerskich batalionach, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii Polski: najpierw w batalionie „Zośka”, a następnie w batalionie „Parasol”.
Poeta zginął czwartego dnia Powstania Warszawskiego. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i ok. 20 opowiadań.
Krzysztof Kamil Baczyński został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a 3 lata temu, na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.
Uroczysty apel poświęcony poecie, żołnierzowi – Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu przygotowany przez grupę projektową z klasy VIII a odbędzie się 5.11.2021r
A. Paszkiewicz, A. Hałabis - Ożga