W 2021 roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego.
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przekonany o szczególnym znaczeniu osoby kardynała Stefana Wyszyńskiego dla poszanowania godności człowieka i wolności, szacunku do Ojczyzny i budowania wolnej i niepodległej Polski, ustanawia rok 2021 – Rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego”, napisano w uchwale Sejmu. Wskazano także, że „Prymas Tysiąclecia w swojej działalności kapłańskiej zwracał uwagę na przyrodzoną godność człowieka, z której wypływają wszelkie jego prawa. Był nie tylko głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich, ale także mężem stanu, który mawiał „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce”.
Kardynał Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie przyjął 3 sierpnia 1924 r.
W latach 1925–1929 studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W czasie wojny był duszpasterzem dzieci niewidomych, działał w konspiracji, podczas powstania warszawskiego został kapelanem okręgu wojskowego Żoliborz. Po wojnie wrócił do Włocławka, reaktywował seminarium i w 1945 roku został jego rektorem. Był kanonikiem kapituły katedralnej we Włocławku. Czwartego marca 1946 roku został powołany na urząd biskupa lubelskiego.
Kard. Stefan Wyszyński przez wiele lat był związany z Lublinem. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, potem był pracownikiem naukowym tej uczelni, profesorem i Wielkim Kanclerzem KUL. W latach 1946-1948 pełnił funkcję biskupa ordynariusza lubelskiego. Był założycielem lubelskiej Caritas. Jest patronem ratuszowej sali obrad Rady Miasta Lublin i głównej auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
W listopadzie 1947 roku został arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim, a tym samym prymasem Polski. Otrzymał godność kardynalską. Jego nieugięta postawa (non possumus – nie pozwolimy) sprawiły, że władze uwięziły go i nie wydały zgody na wyjazd po insygnia kardynalskie. W latach 1953–1956 był więziony w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku Śląskim, Komańczy. W okresie internowania napisał tekst Ślubów Jasnogórskich będących programem moralnego przygotowania narodu do Millenium Chrztu Polski, opracował koncepcję Wielkiej Nowenny Tysiąclecia.
Kard. Wyszyński był niekwestionowanym autorytetem moralnym, duchowym, współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu. W latach 1980-81 wspierał i chronił przed zagrożeniami rodzącą się „Solidarność".
Zmarł 28 maja 1981 roku w Warszawie. Był nazywany Prymasem Tysiąclecia i Ojcem Narodu. Proces beatyfikacyjny kardynała Wyszyńskiego rozpoczął się w 1989 roku z inicjatywy papieża Jana Pawła II .Uroczystość beatyfikacyjna odbędzie się 12 września 2021 r.
A. Paszkiewicz