Drodzy Uczniowie!
Zbliża się 102. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.
Niestety, to już kolejna uroczystość, którą przyszło nam świętować inaczej niż zwykle. 11 listopada nie spotkamy na uroczystej akademii, na której, prezentując swoje umiejętności aktorskie i wokalne, uczcilibyśmy 102. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI i oddalibyśmy hołd bohaterom. Ze względu na nasze bezpieczeństwo musimy pozostać w domach, ale w tym wyjątkowym dniu, BĄDŹMY RAZEM, cieszmy się, że żyjemy w wolnym kraju, który posiada bogatą przeszłość i niezwykłe tradycje, a jego kultura skrywa tak wiele piękna. Okażmy nasz patriotyzm i miłość do OJCZYZNY.
Wspomnijmy naszych przodków, dla których najważniejsze były słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Za miłość do Polski i dążenie do odzyskania niepodległości oddawali życie. Nie pogodzili się z tym, że nasz kraj został podzielony przez trzy sąsiadujące z nami mocarstwa, które zniewoliły nas na 123 lata. Marzeniem wielu pokoleń Polaków było życie w niepodległym państwie. Ich wytrwałość w dążeniu do celu, miłość do ojczyzny i duma z bycia Polakiem sprawiły, że te pragnienia się ziściły. Zdobywali wolność i niepodległość, byśmy my mogli cieszyć się nią teraz i doceniać wszystkie możliwości, jakie nam daje. Pamiętajmy, piękno i dobro tworzone jest przez zwykłych ludzi, takich jak my. To my sprawiamy, że Polska każdego dnia staje się piękniejsza i promienieje blaskiem wolności.
Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia odzyskanie w 1918 roku przez naszą Ojczyznę wolności. Polska po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię, powróciła na mapy Europy. 11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w historii Europy i Polski, wówczas zakończyła się I wojna światowa, a zwolniony dzień wcześniej z niemieckiego więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski objął dowództwo nad powstającym wojskiem polskim. Warszawa zaś – stolica odradzającego się państwa – została oswobodzona z rąk Niemców.
11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero w 1937 roku, miało ono być upamiętnieniem odzyskania suwerenności, zakończenia I wojny światowej i uhonorowaniem postaci Józefa Piłsudskiego. Uroczystości państwowe odbyły się jedynie dwa razy, gdyż po wybuchu II wojny światowej wszystkie tego typu ceremonie były surowo zakazane.
Jednak Polacymimo surowych represji starali się świętować. Przystrajali pomniki i pisali na murach patriotyczne hasła.
Po wojnie władze komunistyczne święto to zniosły, dopiero 15 lutego 1989 roku Sejm PRL-u przywrócił je pod obecnie używaną nazwą – Narodowe Święto Niepodległości.
Walka o niepodległość zjednoczyła wielu Polaków, często ludzi o różnych światopoglądach i wartościach, teraz my BĄDŹMY RAZEM i wspólnie uczcijmy Narodowe Święto Niepodległości.
Chcąc uczcić tegoroczną rocznicę odzyskania niepodległości, przygotowaliśmy prezentację, która przeniesie Was w przeszłość i przypomni, jak zdobywaliśmy wolność.
Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.
https://view.genial.ly/5fa83369a206750d1ca30071/presentation-untitled-genially
Anna Kuras, Anna Kamińska