Maria Konopnicka
(23.05.1842 – 08.10.1910)
W tym roku obchodzimy 110 rocznicę śmierci Marii Konopnickiej, Patronki Publicznej Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Starej. W naszej szkole odbywają się lekcje biblioteczne przybliżające uczniom postać i twórczość patronki. Zapraszamy również do zapoznania się z gazetką upamiętniającą sylwetkę Marii Konopnickiej.
Maria Konopnicka - jedna z najważniejszych postaci życia kulturalnego Polski w okresie zaborów. Znana jest przede wszystkim, jako poetka, autorka słów Roty i wierszy dla dzieci, a także nowelistka. Była też krytykiem literackim, publicystyką, tłumaczką, przedstawicielką pisarstwa okresu realizmu. Dorobek literacki Marii Konopnickie i zaangażowanie w działalność patriotyczną zostały docenione jeszcze za jej życia i wciąż wywierają olbrzymi wpływ na kolejne pokolenia Polaków.
Krótki życiorys Marii Konopnickiej
Maria Konopnicka, z domu Wasiłowska – urodzona 23 maja 1842 r. w Suwałkach. Była córką Józefa Wasiłowskiego i Scholastyki z Turskich. Miała cztery siostry i brata. Dzieciństwo i młodość Maria spędziła w Kaliszu.
Po śmierci ukochanej żony J. Wasiłowski postanowił zadbać o przyszłość swoich dzieci – posłał dwie córki na znakomitą pensję sióstr Sakramentek w Warszawie. Tam Maria poznała i zaprzyjaźniła się z Elizą Orzeszkową. Dwudziestoletnia Maria wyszła za mąż za Jarosława Konopnickiego, z którym przeniosła się do Bronowa a następnie do Gusina. Wkrótce urodziła ośmioro dzieci – dwoje z nich zmarło tuż po urodzeniu. Po dziesięciu latach Maria z dziećmi przeprowadziła się do małego dwupokojowego mieszkania w Warszawie. Zaczęła udzielać korepetycji oraz pisać. Angażowała się społecznie, broniła szczególnie praw kobiet, brała udział w akcji potępiającej represje władz pruskich. Gdy jej dzieci podrosły, M. Konopnicka zaczęła podróżować po całej Europie. W latach 1884-1886 redagowała pismo dla kobiet „Świt”.
Na 25 lecie pracy pisarskiej (1903 r.) M. Konopnicka otrzymała w darze narodowym dworek w Żarnowcu koło Krosna.
Zmarła 8 października 1910 r. we Lwowie.
Najważniejsze utwory Marii Konopnickiej:
Zbiory nowel
- Cztery nowele
- Moi znajomi
- Na drodze – zawierał m.in. nowele Dym, Mendel Gdański, Nasza szkapa
- Nowele
- Ludzie i rzeczy – zawierał m.in. nowelę Miłosierdzie gminy
- Na normandzkim brzegu
Dla dzieci
- Śpiewnik dla dzieci
- O Janku Wędrowniczku
- O krasnoludkach i o sierotce Marysi
- Na jagody
- Szkolne przygody Pimpusia Sadełko
- Co słonko widziało
- Dym
- Nasza szkapa
Zbiory wierszy
- Z mojej Biblii
- Linie i dźwięki
- Italia
- Drobiazgi z podróżnej teki
- Śpiewnik historyczny
- Ludziom i chwilom
- Nowe pieśni
- Głosy ciszy
Wiersze (wybór)
- W zimowy poranek
- Kaliszowi
- Memu miastu
- Rota (1908)
- Stefek Burczymucha
- Wolny najmita
- W poranek
- Tęsknota
- Noc
- Kubek
- Jaś nie doczekał
- Pieśń o domu
- Jak szła Wisła do morza
- Muchy Samochwały
Poematy
- Pan Balcer w Brazylii
- Imagina