W dniu 1 marca 2020 roku po raz kolejny obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświecony jest pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia walczących w latach 1944-1963. Ich tragiczna historia przez lata zapomniana i fałszowana staje się fundamentem tożsamości Polaków. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
W dniu 6 marca 2020 roku odbył się uroczysty apel poświęcony Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowany przez uczniów klasy VIIIa. Część artystyczna przedstawiała tragiczne losy żołnierzy podziemia niepodległościowego. Uroczystość wzbogaciły utwory muzyczne przybliżające losy Żołnierzy Wyklętych. Na szczególną uwagę zasługuje przypomnienie sylwetki Danuty Siedzikówny ps. „Inka”- sanitariuszki V Brygady Wileńskiej AK zamordowanej w 1946 roku. Ostatnim życzeniem „Inki” była prośba o przekazanie informacji babci „ że zachowała się tak jak trzeba”. Pozostała do końca wierna Ojczyźnie, honorowi i przysiędze. Na zakończenie uroczystości odbył się apel poległych.
W ostatnich dniach lutego tego roku Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęcało do udziału w akcji „Szkoła pamięta” i uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nasz szkoła znalazła się w gronie około 6 tys. szkół i placówek oświatowych z całej Polski, która zorganizowała wiele działań upamiętniających żołnierzy antykomunistycznego podziemia tj. pokazy filmowe, gazetki, przeprowadzenie lekcji o „Żołnierzach Wyklętych”, odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci, zorganizowanie apelu pamięci.W wydarzeniach związanych z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych wzięło udział blisko 900 tys. uczniów i prawie 70 tys. nauczycieli.
A. Paszliewicz